Bardzo lubię gdy w pokoju dekoracja okna uzupełnia całość wystroju, będąc jednocześnie pasującym tłem. Dziś właśnie o tym jak udekorowaliśmy okno w pokoiku córki. Wybór firan, zasłon oraz przygotowanie dekoracji.
Na początek trzeba określić jak zawsze co będzie nam potrzebne i jakie funkcje ma spełniać. W przypadku naszego mieszkania nie posiadamy rolet ani wewnętrznych ani zewnętrznych. Potrzebujemy więc, by zasłony były funkcjonalne i blokowały dopływ światła oraz zapewniały wieczorem intymność. Na przeciwko pokoiku znajduje się drugi budynek, dlatego ważna jest również firanka, która choć trochę ograniczy widoczność ale jednocześnie dopuści dużo słońca. Ponadto warto pamiętać, że jest to pokój dla dziecka, dobrze więc gdyby również dekoracja okna nawiązywała do reszty dekoracji i charakteru wnętrza.
Wybór firanek
Na początek w mojej ocenie najprostsze zadanie – wybór firanek. Zgodnie z naszą kolorystyką szybko padła decyzja o białych prostych firankach. Osobiście nie lubię tych z nadrukowanymi wzorami bohaterów lub księżniczek. Póki moja córka nie ma swoich ulubieńców więc tym bardziej chcę postawić na coś prostego.
Wybierając firankę najważniejszy jest materiał. My zdecydowaliśmy się na prosty biały woal obszyty lamówką o skośnym kroju.
Druga część to mocowanie. W przypadku firan najbardziej popularna pozostaje taśma marszczona – przy wyborze takiego modelu, należy uwzględnić dodatkowy zapas szerokości, dzięki któremu firankę będzie można pomarszczyć. Alternatywnie można kupić firanki na przygotowanych już szelkach lub kółkach lub w formie ekranu.
Czas na rozmiar. Zdecydowaliśmy się na firankę krótką tzn taką, która będzie nad parapetem. Jest to dla nas praktyczne rozwiązanie, ponieważ pod oknem znajduje się kaloryfer a przysłonięcie go przez firankę zmniejszyłoby jego wydajność. Poza tym da to nam możliwość ustawienia zdjęć na parapecie. Firana powinna być szersza po około 5-10 cm z każdej strony, niż wnęka okienna. Dzięki temu przysłoni całe okno.
Mój wybór: firana
Wybór i skracanie zasłon
W przypadku zasłon zależało nam na ich funkcjonalności. Powinny one, przy zasłonięciu zaciemniać pomieszczenie, ważna więc jest ich odpowiednia szerokość, długość oraz struktura. Poza tym kolorystycznie powinny pasować do pozostałej części pokoju. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na szare zasłony na oczkach.
Mój wybór: zasłony
Kupowanie gotowych zasłon, jest z pewnością znacznie tańszym rozwiązaniem niż zamawianie u krawcowej szytych na wymiar. Wiąże się jednak często z koniecznością skrócenia (szczególnie jeśli kupujemy je w IKEA, gdzie standardowo długość to 3m). Na tym etapie możemy oddać je do krawcowej lub skrócić samodzielnie. Polecam to drugie rozwiązanie, ponieważ w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie otrzymać żądany efekt bez ponoszenia dodatkowo wysokich kosztów.
Do skrócenia będą potrzebne:
- zasłony
- nożyczki do materiału
- metr krawiecki
- pasek do obrębiania
- Zmierz długość do jakiej chcesz skrócić zasłonę. Najprościej zawiesić ją na karniszu a następnie szpilką zaznaczyć długość.
- Zdejmij zasłonę i złóż równo na desce do prasowania. Zmierz w kilku miejscach czy długość materiału do obcięcia jest taka sama. Pomocniczo możesz spiąć materiał szpilkami w kilku miejscach by się nie przesuwał.
- Zaprasuj zasłonę, tak by postało zgięcie.
- Włóż w zaprasowanie pasek do obrębiania. Tak by był maksymalnie wsunięty w zaprasowanie.
- Zaprasuj pasek. W grubszych miejscach kilkakrotnie trzeba przejechać żelazkiem by klej połączył materiał.
- Po zaprasowaniu poprawnym pasek powinien być nie widoczny a efekt taki jak na zdjęciu poniżej.
- Przytnij nadmiar materiału zostawiając zapas nie mniejszy niż wysokość paska do obrębiania. Nie przejmuj się jeśli będzie trochę krzywo – tyłu zasłony nikt nie ogląda.
- Aby uzyskać solidniejszy efekt, lub jeśli masz grubą zasłonę warto zrobić dwa paski – jeden nad drugim. Ponownie połóż w środku taśmę i zaprasuj. Sprawdź, czy klej zadziałał, uprasuj pozostałą część zasłony, zawieś i gotowe!
Dekoracyjne gwiazdki DIY
Ostatnim elementem dekoracji okna są gwiazdki z materiału. Ponownie wykorzystuję te same tkaniny co przy pozostałych projektach w pokoiku – dzięki czemu uzyskam spójną dekorację z resztą pokoju.
Do wykonania gwiazdek będą potrzebne:
- materiały
- szablony do pobrania tutaj
- nożyczki do materiału
- kula sylikonowa / wypełnienie poduszki
- szpilki
- igła
- nitka w kolorze firany
- maszyna do szycia
- Zaplanuj ile i w jakim rozmiarze gwiazdek chcesz wykonać. Pobierz i wydrukuj szablon. Sprawdź, czy pole kontrolne ma prawidłowy wymiar po wydrukowaniu. Największa gwiazda jest w dwóch częściach, które po wycięciu należy nałożyć i skleić. Szablony uwzględniają 1 cm zapasu z każdej strony na obszycie.
- Wytnij szablon a następnie na jego podstawie gwiazdki z materiału. Jeśli używasz wzorów, zwróć uwagę jak się układają na gwiazdce. By przyśpieszyć wycinanie możesz złożyć materiał na pół i przypiąć do niego szablon szpilką.
- Przyłóż 2 gwiazdki prawą stroną do siebie i zepnij szpilkami.
- Obszyj ręcznie lub maszyną do szycia gwiazdę zostawiając miejsce do przewrócenia na drugą stronę. Najlepiej jeśli będzie to środek boku.
- Obróć gwiazdę na prawą stronę i wypchaj kulą sylikonową. By dotrzeć wypełnieniem do zakamarków możesz użyć np. ołówka.
- Zaszyj do końca gwiazdkę.
- Przygotuj długą nitkę i przeszyj nią górną część gwiazdki a następnie zrób supełek na końcu – nitka posłuży do zawieszenia.
- Przewieś gwiazdki na żądanych wysokościach przed firanką. Możesz zrobić to zarówno na żabce jak i bezpośrednio na karniszu przekładając gwiazdkę przez gotowe oczko i gotowe!