Kontynuujemy dziś szycie poszewek na poduszkę. Jednym z etapów urządzania pokoju była selekcja rzeczy które się tam znajdowały i ocena co schować, co wyrzucić a co można ponownie wykorzystać. Jedną z tych ostatnich była poduszka w kształcie wałka, którą otrzymaliśmy jakiś czas temu. Kremowa z wyszytym psem i napisem nie do końca pasowała mi do koncepcji pokoiku dlatego postanowiłam przygotować dla niej prostą poszewkę.
Dziś pokarzę jak uszyć poszewkę na poduszkę w kształcie wałka.
Do tego projektu wykorzystamy te same rzeczy, co w przypadku poszewek na jaśki. Nie będzie konieczny zamek kryty – ponieważ wsad będziemy wkładać bokiem.
Do wykonania potrzebne będą:
- Maszyna do szycia
- Materiał
- Wstążka 25mm i 12mm
- Sznurek naturalny
- Wpustka
- Nożyczki do materiału
- Agrafka
- Wypełnienie do poduszek (wałek)
Poszewka na poduszkę – wałek
- Dekatyzacja materiału – wypranie i wyprasowanie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bawełna przy pierwszym praniu minimalnie się kurczy.
- Przycięcie materiału – najtrudniejszy etap procesu.
- A – średnica wałka
- B – obwód wałka
- C – długość wałka
- D – długość zakładki na tunel
W moim przypadku szyję wałek z 2 materiałów – minky oraz gwiazdek. Kawałek z minky jest długości C (wałka) i szerokości obwodu B. Do każdego z wymiarów należy dodać po 1cm z każdej strony na obszycie. Następnie potrzebne będą 2 identyczne boki – które przykryją boczne ścianki wałka. Ich szerokość to średnica + zakładka na tunel + 1 cm z jednej strony na obszycie (1/2 A + D+1cm, gdzie D to ok. 3 cm). Łącznie po wycięciu materiałów powinny być 3 kawałki.
- Przygotowujemy wpustkę – można posłużyć się w tym miejscu gotową kupioną w pasmanterii np. z kulkami lub przygotować własną z wstążki.
- Odetnij potrzebną ilość wstążki – 2 x B + zapas. Końce zegnij i zepnij szpilką.
- Zegnij wstążkę na pół a następnie zaprasuj.
- W zaprasowane zgięcie włóż sznurek naturalny spinając wstążkę szpilkami, by nie wypadł.
- Przy pomocy stopki do zamka lub zamka krytego zaszyj wpustkę.
- Przyszywamy wpustkę do środkowej części materiału – przykładamy do krawędzi prawą stroną jak na zdjęciu. Najlepiej do wszycia użyć stopki do zamka. czynność powtarzamy z drugiej strony
- Przechodzimy do przygotowania boków. Zaprasowujemy małą krawędź materiału (by wyjście tunelu było ładnie zakończone.
- Składamy zakładkę tunelu (D) i zaprasowujemy.
- Spinamy materiał szpilami, by w czasie szycia kontrolować, czy się nie przesuwa.
- Zszywamy tunel, stosunkowo blisko dolnej jego krawędzi – jak na zdjęciu. Analogicznie przygotowujemy drugi bok – jako odbicie lustrzane.
- Układamy materiały w następującej kolejności: główna część, wpustką do góry, boczny fragment, wzorem do dołu i tunelem na drugim końcu. Następnie spinamy materiały szpilkami i przeszywamy przy pomocy stopki do zamka – wpustkę można wyczuć palcem. Na zdjęciu znajduje się po lewej stronie stopki. Analogicznie przyszywamy z drugiej strony.
- Po zszyciu powinniśmy uzyskać taki efekt.
- Przygotuj dwie wstążki (węższe) i przewlec je przez tunele. Możesz spiąć końce agrafkami, by nie wysunęły się w czasie zszywania. Na koniec składamy materiał na pół – prawą stroną do środka i przeszywamy wzdłuż najdłuższej krawędzi. Zacznij za tunelem – nie chcemy zaszyć wejścia i skończ przed tunelem z drugiej strony.
- Obszyj wolne brzegi owerlokiem / ściegiem owerlokowym. Wywróć poszewkę na drugą stronę, włóż wałek, zawiąż końce na kokardę i gotowe!
Zapraszam do pozostałych wpisów z serii Urządzanie pokoju dziecka