Im bliżej do porodu tym częściej przyszłe mamy stawiają sobie pytanie co spakować do torby do szpitala. Z goła prosty temat – przecież każdy z nas pakował się już na jakiś wyjazd. Zaczynamy więc zbieranie szpitalnego niezbędnika i często orientujemy się że albo mamy za dużo rzeczy albo ciągle nam czegoś brakuje. W tym wpisie postaram się w jasny sposób przedstawić co i dlaczego będzie Wam przydatne a co lepiej zostawić w domu. Dodatkowo, przygotowałam dla Was szczegółową listę tak byście nie zapomniały najważniejszych rzeczy i gdy nadejdzie spora skupiły się wyłącznie na porodzie.
Średnio w szpitalu od porodu spędzicie 2-3 dni, więc na taki okres przygotowujemy torbę. W przypadku dłuższych pobytów, bliscy z pewnością uzupełnią Wam ewentualne braki. Zakładam również, że pakujemy się do statystycznego szpitala – pokażę Wam gdzie znaleźć informacje co przygotuje dla nas szpital a co musimy zabrać sami – jest to zależne od placówki. Na końcu wpisu znajdziecie listę do wydruku, która ułatwi Wam sprawdzenie zawartości torby.
Co da nam a co wymaga szpital
Obecnie niemal każdy szpital posiada stronę internetową na której podaje różnego rodzaju informacje dla pacjenta – w tym listę rzeczy, które powinien zabrać ze sobą. Gdy już zdecydujecie się, gdzie chcecie rodzić sprawdźcie na stronie placówki co będzie Wam potrzebne i dopisz do listy ewentualne różnice. Upewnij się, że w czasie przybliżonego terminu placówka jest czynna (sezonowo są zamykane porodówki w czasie wakacji w celach remontowych). Jeśli w okolicy znajduje się więcej szpitali przygotujcie sobie również awaryjny wybór na wypadek przepełniania – gdy poród dopiero się zaczął mogą Was odesłać przez brak miejsc do innego szpitala.
Informacje dla wrocławskich szpitali znajdziesz poniżej:
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny (ul. Borowska 213)
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we We Wrocławiu (ul. Kamieńskiego 73a)
- Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu (ul. Warszawska 2)
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny we Wrocławiu (ul. Chałubińskiego 3)
- Centrum Zdrowia Medfemina (ul. Borowska 262)
Dokumenty
Na sam początek najważniejsze czyli nasze dokumenty. Chociaż część z nich masz zapewne (przynajmniej powinnaś mieć) zawsze ze sobą do porodu będzie potrzebny Ci odpowiedni zestaw:
- dowód tożsamości
- karta ciąży
- grupa krwi (dodatkowo przy ujemnym RH przeciwciała antyRH)
- najświeższa morfologia, wyniki moczu
- ostatnie badanie USG
- wyniki HBs, HIV, HCV, WR
- wyniki posiewu GBS
- inne zalecane badania wykonane w trakcie ciąży
- wyniki konsultacji specjalistycznych przeprowadzonych w czasie ciąży
- karty wypisu ze szpitala (w przypadku hospitalizacji w czasie ciąży)
- NIP pracodawcy lub własny
- plan porodu
Ja przez całą ciążę korzystałam z segregatora #jestemwciąży więc całą dokumentację medyczną mam uporządkowaną i zawsze ze sobą. Nie zależnie jednak jak przechowywałaś dokumenty w czasie ciąży zadbaj by przed porodem wszystkie niezbędne znalazły się w jednym miejscu, dzięki czemu w prosty sposób przekażesz je personelowi medycznemu w szpitalu i niczego nie zapomnisz.
Dla mamy
Pakując torbę dla mamy ścieżki są dwie: dla mam rodzących siłami naturalnymi oraz dla mam ze skierowaniem do cesarskiego cięcia. Dlaczego już na starcie rozróżniam te drogi? W przypadku mam rodzących naturalnie na czas porodu potrzebna będzie koszula do porodu, zegarek lub aplikacja do mierzenia skurczy, woda wygodna do picia (w butelce z dzióbkiem, lub np. kubek ze słomką), pomadka ochronna do ust, gumka do włosów oraz plan porodu. Te rzeczy powinny znaleźć się na górze torby, tak by był do nich bezpośredni dostęp. Jeśli natomiast masz planowe cięcie, koszulę do porodu otrzymasz od szpitala, za to do torby musisz spakować odzież na czas pobytu na patologii ciąży (zazwyczaj 1-2 dni).
Czas na niezbędne rzeczy dla każdej mamy na pobyt w szpitalu.
- 2 koszule nocne – takie w których będzie możliwość karmienia
- 2 biustonosze do karmienia
- 4 szt. majtek siateczkowych poporodowych
- 1-2 opakowania wkładów chłonnych poporodowych
- 3 podkłady jednorazowe
- klapki – najlepiej plastikowe
- ręcznik kąpielowy
- ręcznik do rąk (opcjonalny)
- szlafrok
- 3 pary skarpetek
- kosmetyki (szczoteczka do zębów, pasta, szampon, żel pod prysznic, krem, pomadka, dezodorant, szczotka i gumka do włosów oraz inne produkty, które stosujesz na co dzień)
- wkładki laktacyjne – 4 pary lub 1 parę muszli wielorazowych
- maść na brodawki (na bazie lanoliny – najlepiej w czystej postaci)
- chusteczki higieniczne, papier toaletowy
- leki, które stale przyjmujesz (skonsultuj z lekarzem przy przyjęciu)
- telefon z ładowarką
- wodę niegazowaną (2-3 butelki)
- przekąski (np. biszkopty, herbatniki, ciastka zbożowe)
- sztućce i kubek (w większości szpitali potrzebne – warto sprawdzić na liście sugerowanych rzeczy do zabrania przez placówkę)
- ubranie na wyjście
Jeśli nie wiesz co wybrać kupując wyprawkę dla siebie zapraszam do mojej serii wpisów poświęconej jej przygotowaniu, którą znajdziesz tutaj a w szczególności wpis dla mam.
W przypadku kosmetyków warto zaopatrzyć się w miniaturki produktów lub kupić małe buteleczki (jak do samolotu) i przelać do nich produkty. Takie opakowania są obecnie bardzo popularne i można je nabyć w wielu różnego rodzaju sklepach na sztuki lub w zestawach. Osobiście korzystam z takiego rozwiązania, dzięki czemu zabieram wszystkie moje ulubione produkty, które stosuję na co dzień ograniczając jednocześnie rozmiar mojej kosmetyczki.
Zabrane ze sobą podkłady mogą się również przydać jako podkład do przewijania dziecka.
W przypadku stroju na wyjście ze szpitala możemy albo ubrać to samo w czym przyjmą nas na oddział albo spakować zestaw do naszej torby albo przygotować w domu w osobnej torbie i poprosić o przywiezienie w dniu wypisu. Ostatnia metoda jest szczególnie wskazana w okresie zimowym gdy potrzebna nam są ciepła kurtka i buty.
Dla dziecka
Nasz nowy członek rodziny również będzie potrzebował trochę rzeczy na pierwsze dni swojego życia. Oto niezbędne w mojej ocenie:
- kocyk lub rożek – adekwatne do pory roku jednak mając w pamięci, że dziecko potrzebuje więcej ciepła niż my a na porodówkach jest ciepło
- 1 mała paczka pieluch jednorazowych
- 1 opakowanie chusteczek nawilżanych dla niemowląt
- krem do ochrony pupy
- delikatny krem ogólny od pierwszego dnia życia
- 3-4 komplety ubranek (body, kaftaniki, czapeczki, śpiochy lub pajacyki, spodenki z szeroką gumką, skarpetki)
- 4-5 szt. pieluszek tetrowych
- 2-3 szt. pieluszek flanelowych
- butelkę z anatomicznym smoczkiem (na wypadek konieczności dokarmiania by nie zaburzyć sobie rozkręcania laktacji. Więcej o tym jak ją wybrać znajdziesz tutaj)
Przygotowując rzeczy dla dziecka weź ubranka w dwóch rozmiarach. Ja większość wyprawki przygotowuję w rozmiarze 62, jednak mam również kilka rzeczy w rozmiarze 56. Do szpitala warto zabrać ubranka właśnie w tych rozmiarach. Oczywiście weźcie pod uwagę wyniki waszego USG. Jeśli zapowiada się ponad 4 kg szczęścia może warto rozważyć zabranie 62 i 68.
Nie które szpitale mają przygotowane ubranka dla dzieci i od Was zależy czy będziecie z nich korzystać czy chcecie ubierać własne. W drugim przypadku należy nieco przypilnować, szczególnie w dużych szpitalach, bo mogą się teoretycznie zgubić (np. dziecko zabierane jest na badanie, tam zrobi kupkę, że wymaga przebrania a wasze ubranko wyląduje w szpitalnym koszu z pranie).
Stykając się pierwszy raz z wyprawką wydawało mi się, że pieluchy tetrowe i flanelowe to trochę przeżytek i kupiłam kilka będąc mocno sceptyczną, jednak jako matka mogę powiedzieć, że mają one pełno zastosowań, szczególnie u najmłodszych dzieci i koniecznie musicie je mieć.
Fotelik samochodowy oraz kombinezon (w sezonie zimowym) nie zabieraj od razu tylko przywieźcie w dniu wypisu ze szpitala.
Jedna czy dwie torby
Skoro rzeczy macie przygotowane można je spokojnie ułożyć w torbie. Spotkałam się z 2 podejściami i oba przetestowałam. W pierwszym przypadku osobno pakujemy mamę i osobno dziecko. Torba mamy idzie z nami na porodówkę a torbę dla dziecka donoszą nam po porodzie. W tym podejściu warto w torbie mamy zapakować pierwsze ubranko, z 2 pampersy oraz chusteczki nawilżane dla dziecka. Jest to dobre rozwiązanie gdy mamy dwie mniejsze walizki w domu i będziemy rodzić naturalnie – poród może trwać długo a na salach porodowych nie zawsze jest sporo miejsca na nasze bagaże. Ponadto zapakowanie tego minimum dla dziecka spowoduje, że nie będziecie się stresować kiedy druga torba powinna się znaleźć na sali.
W drugim podejściu pakujemy mamę i dziecko do jednej torby. Takie podejście stosuję właśnie teraz, w drugiej ciąży. Nauczona doświadczeniem ograniczyłam mocno ilość rzeczy do zabrania a także wiem, co konkretnie w szpitalu mogę oczekiwać. W torbie układam tematycznie, tak by z łatwością znaleźć potrzebne mi rzeczy.
Które podejście jest lepsze? Powiem Wam po porodzie ale póki co wydaje mi się że jedna walizka będzie jednak bardziej praktyczna.
Czego nie brać do szpitala
Szpital to siedlisko różnych zarazków, chorób i na prawdę nie mam potrzeby znoszenia ich do domu dlatego nie zabieram:
- Poduszki do karmienia – chociaż to chyba najbardziej kuszący zbytek. W części szpitali takie poduszki są a tam gdzie nie ma, można zastąpić je kołdrą lub zwykłą poduszką. Spokojnie poradzicie sobie na początek bez nich.
- Zabawek – dziecko przez pierwsze trzy miesiące w ogóle ich nie potrzebuje więc zabieranie ich do szpitala nie ma najmniejszego sensu.
- Szumisia – wszelkiego rodzaju misie szumiące, które na część dzieci mają zbawienne działanie możecie zastąpić przez te pierwsze dni szumem z telefonu (na YouTube jest pełno przygotowanych szumów) a piękne pluszaki zostawcie w domu.
- Prezentów – najbliżsi pewnie nie mogą się doczekać odwiedzenia Was w szpitalu i przygotowują podarunki dla Waszego nowo narodzonego dziecka. Poproście ich jednak aby upominki zachowali na wizytę w domu – prezenty otrzymane w szpitalu nie tylko zbierają zarazki ale również stanowią kłopot bo zazwyczaj nie ma ich gdzie schować.
Przydatne wskazówki na koniec
Zabierz coś dla tatusia. Szczególnie jeśli planuje on być przy porodzie może mu się przydać czysta koszulka, coś do picia i jedzenia lub nawet jakiś kosmetyk aby mógł się szybko odświeżyć. Szpital zadba o mamę oraz dziecko, jednak o ojców lub innych towarzyszach naszych porodów (mamy, siostry, duole) musimy zadbać sami.
Nie zabieraj do szpitala biżuterii oraz całego portfela. Warto przygotować sobie mały portfel w którym znajdzie się dowód, trochę drobnej gotówki i ewentualnie jedna karta płatnicza. Prawo jazdy, karty klubowe czy też inną standardową dla Ciebie zawartość portfela, zostaw w domu.
Pamiętaj, że czas po porodzie jest dla Was i nie musisz czuć się w obowiązku do przyjmowania odwiedzin i gości świeżo po porodzie zarówno w szpitalu jak i zaraz po przybyciu do domu. Warto omówić wasze oczekiwania jeszcze przed porodem i poinformować o nich najbliższych.
Daj sobie czas, bo niezależnie czy rodzisz naturalnie czy masz planowe cc, mało która kobieta jest w stanie kilka godzin po porodzie błyszczeć. Ból i zmęczenie są w pełni naturalne i masz do nich prawo. Korzystaj również śmiało z pomocy otoczenia – czy to bliskich czy personelu medycznego. Musisz teraz dbać nie tylko o siebie ale również o Wasze nowo narodzone dziecko a Twoje samopoczucie wpływa na maleństwo.
Jeśli nie jest to Wasze pierwsze dziecko przygotuj w domu mały upominek dla starszego rodzeństwa. Zamieszanie w okół nowego członka rodziny może wybić rodzeństwo z rytmu i zestresować a drobny upominek z pewnością pomoże odwrócić uwagę i sprawi radość.
Drogie mamy. Trzymam za Was mocno kciuki by Wasze porody były udane i bez zbędnych komplikacji. Mam również nadzieję, że po przeczytaniu tego długiego postu czujecie się pewniej w przygotowaniach do porodu.
Czy coś jeszcze zabieracie ze sobą do szpitala? Może macie jakieś sprawdzone patenty, którymi warto się podzielić?
Do pobrania
Lista rzeczy do zabrania do szpitala