Projekt, z którego jestem absolutnie dumna, to pokoik mojej córeczki. Uwielbiam urządzać mieszkanie i z chęcią szukam inspiracji oraz rozwiązań, które spełnią moje oczekiwania – zarówno te estetyczne jak i funkcjonalne. Zazwyczaj poświęcam na to sporo czasu, szczególnie na etapie planowania tak by później osiągnąć jak najlepsze efekty. Przez najbliższe tygodnie krok po kroku podzielę się z Wami moim procesem twórczym. Od planów, przez inspiracje po realizację projektów DIY i efekty końcowe.
Główne funkcje jakie powinna spełniać przestrzeń
Jak to zwykle u mnie bywa, plany zaczynam od oceny potrzeb. Najprościej dokonać tego biorąc pod uwagę czynności jakie będą wykonywane. Co zatem będzie potrzebne do opieki nad dzieckiem? Podstawowo trzeba zorganizować miejsce do:
- spania,
- karmienia,
- pielęgnacji,
- przechowywania,
- zabawy.
Na początek warto zwrócić uwagę, że nie zależnie czy macie wielki dom i pełno wolnych pokoi, czy tylko małą kawalerkę to właśnie etap planowania pozwoli Wam urządzić wygodną przestrzeń dla maleństwa w dostępnym dla Was budżecie. Możecie skorzystać z pliku do planowania budżetu wyprawki, o którym więcej dowiecie się w poście: Wyprawka cz. 1 – planowanie, budżet, lista. My mieliśmy do dyspozycji pokój. Dotąd służył on jako gościnna sypialnia / przechowywalnia – szczególnie gdy byliśmy w trakcie urządzania mieszkania. Pokój ma nieco ponad 10 m2, okno i prostokątny układ. Wprowadzając się pomalowaliśmy go na żółto i postanowiliśmy, że ten właśnie kolor pozostanie na ścianach. Dzięki temu będzie przytulnie i słonecznie. Poza tym nie chcieliśmy przesłodzonego pokoju a raczej delikatne rozwiązanie, które w razie potrzeby będzie można dostosować do powiększającej się rodziny.
Podstawowe założenia przestrzeni
Dzięki wyznaczonym zadaniom jakie musi spełniać pokój można przejść do podstawowej części planowania – jakie meble będą nam potrzebne. Na tym etapie nie myślałam jeszcze o kolorach ani motywach. Interesowały mnie jedynie ogóły. Takie rozwiązanie ułatwia dalszą pracę – wiesz czego szukasz, więc znajdziesz to szybciej. Co będzie mi potrzebne?
- Spanie – łóżeczko z materacem. Chciałabym by starczyło na dłużej.
- Karmienie – fotel z podnóżkiem i stolik.
- Pielęgnacja – przewijak, pojemniki na kosmetyki, pieluchy i ubranka, kosz na pieluchy, wanienka.
- Przechowywanie – szafa i komoda.
- Zabawy – do realizacji na później, jednak docelowo kojec z matą edukacyjną.
Ponieważ na początku chcemy mieć dziecko blisko siebie, dlatego łóżeczko znajdzie się w sypialni. Tym samym w pokoiku zostanie miejsce na łóżko dla gości. Ponieważ nie mieszkamy w rodzinnym mieście jest to praktyczne jednak tymczasowe rozwiązanie.
Budżet
Niestety ale wyprawka i urządzenie pokoiku dla dziecka to raczej spore wydatki. Prawdą jest, że można na ten cel wydać każde pieniądze dlatego niezwykle istotne jest określenie dla siebie górnej granicy. Spokojnie, na tym etapie nie planujemy jeszcze szczegółów. Na to przyjdzie czas. Rzeczy do określenia to:
- Ile możemy wydać na urządzanie?
- Czy chcemy kupować rzeczy nowe czy używane?
- Jaki często będziemy używać danych rzeczy?
Trzy proste pytania, które wyznaczą tor działania. Jeśli ustalicie już limit i zdecydujecie czy będziecie szukać nowych czy używanych, zastanówcie się tak na prawdę co będzie dla Was najistotniejsze. W mojej ocenie warto więcej pieniędzy przeznaczyć na rzeczy które stosunkowo nie stracą na wartości i będą często używane a przyoszczędzić np. na dekoracjach, robiąc je własnoręcznie. Pamiętajcie też, że projekt zawsze można rozwinąć i lepiej przeszacować niż nie doszaccować na tym etapie.
Plan działania
Ostatnim krokiem na dziś jest podstawowy plan działania, którego celem jest realizacja projektu. U nas zaczęło się to kilka miesięcy wcześniej od oszczędzania. Wiedzieliśmy, że czekają nas spore wydatki a nie chcieliśmy kupować byle czego. Jak powinien wyglądać i co uwzględniać zatem ramowy plan?
- Ustalenie podstawowych funkcji
- Podjęcie decyzji nowe czy używane
- Określenie budżetu
- Szukanie inspiracji
- Wybranie motywów i kolorów przewodnich
- Wybór mebli i materiałów
- Rozplanowanie układu
- Zakup mebli i materiałów (należy pamiętać o tym, że nie wszystko będzie dostępne od ręki)
- Przygotowanie / zakup dodatków i dekoracji
- Urządzenie pokoju
- Weryfikacja, czy wszystkie niezbędne funkcje będą możliwe do wykonania
Czas jaki będzie potrzebny Wam na realizację całości może być różny. My pierwsze 3 punkty określiliśmy na początku drugiego trymetru. Wtedy też rozpoczęło się szukanie inspiracji i motywów. W trzecim trymestrze rozpoczęliśmy zakupy i przygotowanie własnoręczne dekoracji. Cały pokój był gotowy mniej więcej miesiąc przed porodem. Jest to dobry termin ze względu na to, że później znacznie ciężej przygotować się. Potrzebny jest czas na odpoczynek ale również przygotowanie toreb do szpitala i w zasadzie to właśnie miesiąc przed terminem wszystko może się już wydarzyć, więc warto być gotowym by móc w spokoju cieszyć się narodzinami – bez dodatkowego stresu.
Wraz z kolejnymi tygodniami i postami, treści będą aktualizowane, tak by ułatwić dostęp do realizacji całości. Już za tydzień moja tablica inspiracji.
Zapraszam do pozostałych wpisów z serii Urządzanie pokoju dziecka