Organizując święta niejednokrotnie zakup prezentów odkładamy na później. Nie zawsze udaje nam się za w czasu sporządzić listę prezentów i zamówić je lub kupić. Zbliża się ostatni weekend przed świętami i wielu z nas ruszy do galerii w poszukiwaniu podarunków. Poniżej kilka propozycji, które ułatwią Wam poruszanie się w tłumie i pozwolą stosunkowo spokojnie przygotować się do świąt.
Przede wszystkim przygotowanie – to, że zostało nie wiele czasu wcale nie oznacza, że musisz wydać fortunę i spędzić wiele godzin w sklepie. Poświęćcie wieczór przed zakupami i zaplanujcie je! Dzięki temu będziecie spokojniejsi, o niczym nie zapomnicie i wszystko załatwicie w kilka godzin a na koniec będziecie zadowoleni, że w tym szale znaleźliście metodę. Jak do tego podejść?
Co mamy do załatwienia?
W pierwszej kolejności ustalcie główne cele waszej wyprawy. Potrzebujecie kupić prezenty? Może chcecie kupić jakieś nowe ubranie lub jedzenie? Na liście może też wystąpić choinka i dekoracje do domu – wszystko to, co będzie Wam potrzebne a na co nie znajdziecie już czasu później. Na tym etapie kluczowe są tylko ogólniki, które pozwolą Wam stosunkowo szybko przygotować szczegóły. Najprościej uwzględnić kategorie takie jak prezenty, ubrania, jedzenie, dekoracja – są to kluczowe grupy, w których niemal każdy z nas ma jeszcze jakieś zadania. Dziś skupię się na prezentach świątecznych. Czas na szczegółowe plany.
Prezenty
Spiszcie listę wszystkich osób, które chcecie obdarować i dla których nie macie jeszcze upominków. Możecie skorzystać z przygotowanej przeze mnie formy do pobrania tutaj. Pomyślcie, z kim spotykacie się w święta i nie bójcie się zapytać gospodarzy, kto będzie. Gdy upewnicie się już, że lista jest kompletna, czas na budżet! Prezenty wcale nie muszą być bardzo drogie, aby ucieszyły obdarowanego a mimo, że zostało Wam nie wiele czasu nie oznacza to, że musicie przepłacać. Jestem przeciwniczką zadłużania się na święta. Ryzykowne są w szczególności kredyty krótko terminowe i zakupy na raty. W przedświątecznym ferworze możemy nie sprawdzić dokładnie warunków, podjąć impulsywnie decyzje a konsekwencje będziecie odczuwać po świętach. Lepiej, więc trzymać się rzetelnie i realistycznie wyznaczonego budżetu i mieć spokojne święta niż martwić się zadłużeniem. Na początek sprawdźcie, jaką kwotę całościowo możecie przeznaczyć na upominki i ewentualny próg zapasu (polecam 10%). Następnie np. procentowo określcie przydział na daną osobę. Dzięki temu będziecie mogli przejść do planowania upominków, na które Was stać. Pamiętajcie by na tym etapie podjąć decyzje typu czy dla par kupujecie wspólny prezent oraz czy wartości prezentów mają być zbliżone.
Jeśli wiecie już, komu i za ile chcecie kupić prezent czas na najtrudniejszą część – co. Niestety, ale ograniczenie czasowe nie pozwoli Wam na wyszukanie samych idealnych i spersonalizowanych prezentów. Moja rada? Odpuście sobie. Czasem proste rzeczy cieszą najbardziej i lepiej sprezentować kolejną butelkę ulubionych perfum, niż drogi nietrafiony prezent, który będzie się tylko kurzył. Zastanówcie się czy w ostatnim czasie ktoś mówił o swoich potrzebach. Jest to mój ulubiony sposób tworzenia listy prezentów. Jeśli nie przychodzi Wam nic do głowy poniżej kilka uniwersalnych pomysłów na prezenty, które przydadzą się każdemu.
Kosmetyki
Dobry krem, balsam do ciała czy flakonik perfum z pewnością zadowoli każdą kobietę. Ważne, aby był odpowiedni do wieku i zgodny z upodobaniami. Nie musicie na siłę szukać czegoś nowego. Jeśli znacie ulubioną markę sięgnijcie po nią. Dobrym wyjściem jest również wizyta w sklepie z naturalnymi kosmetykami, gdzie bez problemu znajdziecie coś przydatnego i wyjątkowego. Również dla mężczyzn kosmetyki są dobrym wyborem. W szczególności perfumy. Można kupić krem lub żel do pielęgnacji skóry po goleniu lub brody – brzmi banalnie, ale, pomimo, że obdarowany może pomyśleć – no tak, znowu to samo, za tydzień będzie zachwycony, że zamiast iść na zakupy może sięgnąć po Wasz prezent. Kosmetyki są o tyle wdzięcznym tematem, że zawsze będziecie w stanie znaleźć coś na Waszą kieszeń.
Alkohol
Butelka dobrego wina, koniaku lub whisky zawsze zdaje egzamin. Jest to prezent zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Idealny, jeśli szukacie czegoś drobnego i niezobowiązującego. Zastanówcie się, czym byliście częstowani w gości i poszukajcie w określonym zakresie cenowym. W tym przypadku polecam wizytę w dedykowanym sklepie. Możecie tam znaleźć ciekawsze trunki, mniej popularne i niedostępne w marketach. Kompetentna obsługa z pewnością pomoże Wam w wyborze. Podobnie jak w przypadku kosmetyków alkohol możecie dobrać do budżetu, a jeśli nie macie pojęcia, co wybrać, cena może być Waszym przewodnikiem.
Biżuteria
Dedykowana szczególnie kobietom – przez różnorodność wyboru. Kolczyki, łańcuszek czy bransoletka z pewnością ucieszą. Istotny jest jej charakter oraz kolorystyka. Jeśli nie macie pojęcia, co wybrać, zajrzyjcie do zdjęć ze spotkań i uroczystości. Jest to świetna baza oceny gustu. U jubilera można znaleźć też coś dla panów. Spinki do koszuli i krawatu, bransolety czy zegarki są klasycznym i eleganckim upominkiem.
Książka
Przez jednych zapomniana, przez innych uwielbiana. Popularne są poradniki, książki kucharskie lub przewodniki. Jeśli znacie ulubionego autora lub gatunek bez wątpienia traficie w gust czytelnika. Dobrym rozwiązaniem są również książki w tematyce hobbistycznej. Warto rozważyć zakup e-booka, ale tylko, jeśli wiecie, iż obdarowany będzie miał jak z niego skorzystać. Jest to również dobry prezent dla dzieci, który z pewnością docenią rodzice pociechy.
Do domu
Bardzo szeroka kategoria pomysłów to wyposażenie domu. Od kubków, przez szklane patery, stylowe poduszki lub koce aż po dekoracyjne drobiazgi. Kluczem jest dopasowanie do wnętrz. Jeśli chcecie kupić pościel lub narzutę potrzebne będą Wam wymiary. Z pewnością są to prezenty praktyczne a dobrze dobrane posłużą przez wiele lat. Pamiętajcie jednak, że najczęściej z tego typu podarków cieszą się panie. Warto, więc dorzucić do tego coś, z czego skorzysta również partner.
Zabawki
Temat rzeka, szczególnie dla dzieci. Rozwiązanie banalne i skomplikowane jednocześnie, bo skąd macie znać wszystkie zabawki malca, a przecież szkoda by było, jeśli by się powtórzyły. Ja, gdy planuję zakup pytam rodziców dziecka, czy jest ok. Czasem sam rodzic może zasugerować, co przydałoby się pociesze. Dobra zabawka nie tylko raduje, ale również uczy. Ponownie jest to kategoria o szerokim zakresie cenowym. Pamiętaj również, że małe dzieci nie znają się na markach. Ważniejsze jest bezpieczeństwo zabawki i wygląd niż nazwa producenta.
Uwaga! Pamiętajcie o bateriach! Nie ma nic gorszego niż zawiedzione dziecko, które nie może się pobawić nową zabawką, bo nie ma w niej baterii.
Ubrania
Każdy otrzymał kiedyś szalik, czapkę lub sweterek. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie, że ubrań nigdy mało. Ponownie możesz sięgnąć do zdjęć by rozpoznać gusta obdarowywanych. Jeśli nie masz pewności czy prezent się spodoba, możesz kupić kartę prezentową do ulubionego sklepu. Osobiście nie lubię tego rozwiązania, bo ani to gotówka ani prezent, ale wolę kartę podarunkową niż nietrafiony ciuch, który będzie leżał w szafie.
Kawa, herbata, czekoladki
Często traktowane są, jako dodatek do prezentu i słusznie. Mogą jednak być również prezentem samym w sobie! Jest to idealny upominek, jeśli szukamy czegoś drobnego i praktycznego. Smakosze z pewnością docenią nasze starania a my umilimy im wolne chwile w domu.
Pomysłów można by proponować jeszcze wiele jednak przedstawione stanowią swego rodzaju bazę i pozwolą wejść na trop zakupowy. Teraz uwaga! Nie róbcie zbyt ambitnych planów i na siłę nie wymyślajcie dla każdego czegoś innego. Od lat stosuję przyjazną zakupom zasadę – to samo, ale inne. Jeśli np. kuzynce kupujecie książkę poszukajcie również książki dla pozostałego kuzynostwa. Prezentujecie rodzicom pościel? Kupcie pościel również teściom. Oszczędzicie dzięki temu czas i to dwukrotnie a ponadto możecie skorzystać z dodatkowych promocji przy większych zakupach w sklepie. Wystarczy, więc że podzielicie obdarowywanych na grupy a następnie dla nich wybierzecie prezenty. Następna oszczędność przyjdzie przy realizacji listy, bo będziecie mieli mniej miejsc do odwiedzenia.
Czas na wyjście awaryjne. Poza wybieraniem się po prezenty bez pomysłu największym zagrożeniem jest zbyt dokładna wizja. Przykładowo, jeśli stwierdzicie chcę kupić szalik to o wiele prościej będzie Wam to zrealizować niż zakup zielonego szalika z frędzli i srebrną nitką. Przy małej ilości czasu elastyczność jest bardzo istotna. Warto również dopisać do listy zapasowe pomysły gdyby nie udało się czegoś znaleźć.
Plan wyprawy
Jesteście coraz bliżej celu! Czas przełożyć pomysły na sklepy. Zastanówcie się, co gdzie możecie kupić. Jeśli macie chwilę sprawdźcie ofertę i dostępność w Internecie. Na podstawie wybranych sklepów określcie cel waszych zakupów. Idealnie, jeśli wszystkie punkty znajdą się w jednym centrum handlowym. Możecie również sprawdzić mapkę i ustalić kolejność, w jakiej chcecie przejść. Wszystkie szczegóły zaplanowane w domu pozwolą zaoszczędzić Wam czas później. Jeśli macie taką możliwość możecie się podzielić listą zadań, co dodatkowo przyśpieszy realizację.
Czas na realizację
Gdy już dopniecie plany pamiętajcie by zabrać ze sobą listę! Ja preferuję zapisanie wszystkiego na telefonie, najlepiej w formie listy gdzie mogę zaznaczać wykonane już zadania. Dzięki temu będziecie mieli stały podgląd rzeczy do zrobienia. Jeśli wolicie jednak papier polecam ze skorzystania z przygotowane listy. W czasie zakupów bądźcie decyzyjni. Najczęściej pierwsza decyzja jest najlepsza. Jeśli coś się Wam nie podoba, nie bierzcie na siłę. Możecie się przecież wrócić. W drugą stronę, gdy coś wpadło Wam w oko a cena mieści się w budżecie śmiało kupujcie! Najlepiej, jeśli będziecie się skrupulatnie trzymać wyznaczonych pomysłów i cen. Nie dajcie się ponieść szałowi promocji i okazji.
Na koniec pamiętajcie również o opakowaniu. Zakup prezentów to dobry moment na kupienie papieru do pakowania lub torebek prezentowych. A za rok zróbcie to samo tylko kilka tygodni wcześniej ;).
Trzymam za Was kciuki!