Gdy dowiedziałam się o ciąży i opadły już pierwsze emocje, ekscytacja przeszła w stres. Wynikał on głównie z niewiedzy. Miałam już wtedy rocznego siostrzeńca jednak okazjonalne zabawianie dziecka i zmiana pampersa to nie to samo co dbanie i wychowywanie własnej pociechy. Stwierdziłam więc, że nie zaszkodzi trochę poczytać. Nie jestem wielką fanką poradników. Szukając literatury zwracam uwagę by była merytoryczna, zwięzła, na temat, pokazywała różne punkty widzenia i nie narzucała poglądów. Zgromadziłam w domu małą biblioteczkę. Książki kupiłam, dostałam i pożyczałam by porównać wiedzę w nich zawartą i zaczerpnąć potrzebnych mi informacji.
Zapraszam Was dziś na mały przegląd jej zawartości i moją ocenę ich przydatności. Może znajdziecie w moim zbiorze coś idealnego dla siebie.
Ciąża instrukcja obsługi
Jordan S. Ufberg D.
Mały podręcznik z dużą bazą podstawowej wiedzy. Treść przedstawiona w przyjaznej formie instruktarzu, wypunktowana i opatrzona prostymi rysunkami. Jest to idealna propozycja jeśli chcesz zrozumieć podstawowe procesy zachodzące w Twoim organizmie i szukasz zwięzłych informacji. Przedstawione jest całe spektrum ciąży, od poczęcia, przez trymestry, wyprawkę, instruktarz dla taty, poród aż po wyjście ze szpitala. Znajdziesz w niej proste odpowiedzi na nurtujące pytania, bez zagłębiania się w szczegóły. W mojej ocenie – dobra książka na początek lektury. Po zrozumieniu zarysu ciąży z pewnością będziesz miała więcej pytań i to dobry moment by sięgnąć i poszukać dalej.
Abc ciąży i porodu
Tiefenbacher A.
Podobnie jak poprzednia, rozpoczyna się od oznak ciąży i posiada podstawowe informacje o zajmowaniu się maleństwem a także okresie połogu. Sama ciąża opisana jest w kontekście miesięcy. Dużo miejsca poświęcono na badania wykonywane w czasie ciąży, możliwe problemy w przebiegu oraz prawidłowe odżywianie. Znajdziecie tam również przepisy na zbilansowane posiłki, porady jak dbać o ciało oraz poradzić sobie emocjonalnie z całym procesem. Uwzględniono podróże czy nawet modę dla ciężarnych w krótkich podpowiedziach. Zdecydowanie największą zaletą tej pozycji jest opis przebiegu porodu. W wielu podręcznikach sporo pisane jest o ciąży i o dbaniu o dzieci, jednak poród jest pomijany lub bardzo ogólnie traktowany. Tutaj znajdziesz zdecydowanie największą bazę rzetelnej wiedzy o jego przebiegu. Niestety mało informacji jest o cesarskim cięciu. Ostatnią i bardzo przydatną częścią jest odniesienie do świadczeń prawnych w kontekście kodeksu pracy i zasiłku rodzinnego. Książka zdecydowanie godna polecenia.
Ciąża, poród, macierzyństwo
dr n. med. Iwanowicz-Palus G.
Ciekawa propozycja, jeśli szukasz książki nie tylko o ciąży. Znajdziesz w niej dobrze opisany przebieg ciąży i bardzo dużo informacji o badaniach. Pozwoli to nie tylko na zrozumienie skrótów ale również sensu badań laboratoryjnych. Jest to kolejna pozycja w której dużo miejsca poświęcono samemu porodowi. Ciekawe są również rozdziały o laktacji, karmieniu butelką i rozszerzeniu diety. Część poświęcona dzieciom mówi o wzrastaniu i rozwoju w tym między innymi o ząbkowaniu, odporności czy też zabawie z dzieckiem. Zdecydowanie godny uwagi jest rozdział o szczepieniach oraz zapobieganiu wypadkom w zależności od wieku dziecka – niby rzeczy oczywiste, jednak czasem warte uświadomienia. Całościowo idealna propozycja dla osób które chcą znaleźć wiele informacji w jednym źródle i szukają lektury na dłużej.
Mama i dziecko
Fenwick E.
Kolejna propozycja mieszana. Całość została tutaj podzielona na ciążę i poród, opiekę nad dzieckiem i zdrowiem dziecka. Bogato ilustrowana, z dużą ilością odniesień do biologii. Bardzo dokładnie opisująca przebieg ciąży zarówno w kontekście rozwoju dziecka, jak i zmian u matki – z poradami jak o siebie zadbać. W kontekście porodu proponuje różne pozycje i sposoby na uśnieżenie bólu. Znajduje się w niej również opis badania noworodka. Poruszając zagadnienia opieki nad dzieckiem przekazywane są informacje o wyprawce i rzeczach na które należy zwrócić uwagę przy jej kompletowaniu. Dużo informacji o pielęgnacji dziecka. Największą bazę stanowi tutaj jednak wiedza o zdrowiu malucha. Nie tylko odpowiada na pytania o przyczynach problemów takich jak ból brzuszka, pleśniawkach, kaszlu ale także podpowiada kiedy należy udać się do specjalisty. Ciekawie opisane są również szczepienia dzieci. W mojej ocenie, jedna z lepszych pozycji do posiadania w domowej biblioteczce, ponieważ dostarcza wielu przydatnych informacji i już wielokrotnie wracałam do niej przy opiece nam moją córeczką.
Pierwszy rok życia dziecka
Murkoff H.
Gdy tę książkę otrzymałam i przejrzałam pomyślałam – tego nie da się przeczytać. Kartki drobno zapisanych stron, praktycznie żadnych obrazków. Odłożyłam książkę na później. Pierwsze wrażenie okazało się jednak bardzo mylne gdyż otrzymałam niepowtarzalną encyklopedię wiedzy o dziecku! Tak, w odróżnieniu od pozostałych propozycji nie jest to książka, z którą chętnie siądziesz na kanapie i poczytasz od deski do deski, jednak zdecydowanie pierwsza po którą sięgniesz gdy nie będziesz wiedziała jak pomóc swojemu dziecku. Znajdziesz tam informacje o karmieniu, wyprawce – w tym organizacji pokoiku. Kolejno opisane są wszystkie miesiące życia w kontekście co dziecko potrafi, czego oczekiwać w czasie badania, jak karmić, co może niepokoić i co warto wiedzieć. Dzięki indeksowi haseł na końcu książki, szybko znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Polecam nie czytać jej z wyprzedzeniem tylko doraźnie w razie potrzeby lub chęci rozszerzenia wiedzy. Warto sobie raz w miesiącu zarezerwować chwilę i przeczytać o bieżącym dla Twojej pociechy miesiącu życia. Zdecydowanie polecam!
Bobas instrukcja obsługi
Borgenicht L., Borgenicht J.
Podobnie jak Ciąża instrukcja obsługi o której możecie przeczytać wyżej jest to krótka książeczka z masą podstawowej wiedzy. Poza informacjami o wyprawce, opieką nad dzieckiem i karmieniu piersią znajdziecie tu podpowiedzi o usypianiu maleństwa a także pielęgnacji. Sporą część poświecono na opis rozwoju, w tym poprawności odruchów oraz zmysłów. Moją ulubioną częścią jest serwis medycznych gdzie w kilku krokach znajdziecie opis jak sobie poradzić z problemem. Podobnie jak część o ciąży jest napisana w prostym, łatwym do zrozumienia języku. Idealna na prezent dla przyszłego taty.
Moja biblioteczka spełniła oczekiwania i co ciekawe, pomimo dużego wyboru, treści nie powielają się, a każda z nich wniosła coś innego do mojej wiedzy. Jak widzicie nie ma tutaj typowych poradników. Z nich w domu mam tylko „Nieperfekcyjna mama„, który w mojej ocenie świetnie motywuje i daje poczucie, że nie jest się samym na świecie z tym problemem.
Mam nadzieję, że znajdziecie w tym zestawieniu coś dla siebie. A co u Was znajduje się na półce?